top of page

Vyrůstat doma

Aktualizováno: 12. 1. 2023

Na Malostranském náměstí, v těsném sousedství Poslanecké sněmovny, se v úterý 25.5.2021 od 12:00 do 20:00 uskuteční akce na podporu omezení ústavní péče v ČR a na podporu pěstounství.

Přes celé náměstí NATÁHNEME PRÁDELNÍ ŠŇŮRY. Kdokoli může během dne přijít a na šňůry POVĚSIT DUPAČKY a další dětské oblečení. KOLÍČKY A DĚTSKÉ OBLEČENÍ S SEBOU. Kdo nemá oblečení nebo kolíčky, na místě dodáme. Oblečení na konci dne sesbíráme a předáme JAKO DAR pěstounským rodinám.

Symbolicky tak chceme upozornit veřejnost a také poslance, že český stát již řadu let rezignuje na řešení problému ústavní péče. Primární snahou má být podle nás to, aby mohlo co nejvíce dětí vyrůstat doma. To se neděje.

V ČASE OD 17:00 DO 18:00 VYSTOUPÍ NA MALOSTRANSKÉM NÁMĚSTÍ NA PODPORU ZRUŠENÍ KOJENECKÝCH ÚSTAVŮ TITO HOSTÉ:

KLÁRA LAURENČÍKOVÁ, předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte RADEK PTÁČEK, profesor psychologie MICHAL ĎORĎ, člen vládního Výboru pro práva dítěte a jedním ze zakládajících členů organizace Vteřina poté, která sdružuje bývalé klienty ústavních zařízení PETRA KAČÍRKOVÁ, Lumos LUCIE RYBOVÁ, Český Helsinský výbor TOMÁŠ SEDLÁČEK, ekonom GABRIELA POŠMOURNÁ, pěstounka EVA PETROVÁ, právnička z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva DANA LIPOVÁ, ředitelka Nadace Sirius

JITKA SCHNEIDEROVÁ, herečka

Moderování se ujme Klára Laurenčíková, předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte

PROČ SE DO TOHO POUŠTÍME? Naši liknavost loni odsoudil Evropský výbor pro sociální práva patřící k Radě Evropy. Na špatně nastavený systém péče o ohrožené děti v ČR upozornily výbor dvě mezinárodní neziskové organizace – Evropské centrum pro práva Romů a Centrum advokacie duševně postižených. Česko podle nich porušuje článek 17 Evropské sociální charty z roku 1961, když neplní svůj závazek neumisťovat děti do tří let věku do ústavů. Evropský výbor pro sociální práva, monitorovací orgán Rady Evropy, jim dal za pravdu.

Přestože se počty dětí v českých kojeneckých ústavech snižují, podle výboru je tento trend pomalý a vláda nedělá dost pro to, aby se situace změnila. V rozhodnutí výboru stojí, že stát porušuje občanský zákoník, jenž říká, že ústavní péče má být až posledním možným řešením. České děti často končí v ústavní péči, aniž by se kdokoli snažil tíživou situaci rodin řešit jinak. Výbor dále podotýká, že nebyla přijata žádná opatření ani neexistují finance, které by šly přímo do ohrožených rodin.

Právě nyní mají poslanci možnost (a v tomto volebním období je to možnost poslední) současný stav alespoň částečně změnit. V Poslanecké sněmovně leží dvě novely, které tuto věc řeší.

Podporujeme variantu ÚPLNÉHO ZRUŠENÍ umísťování dětí do tří let věku do kojeneckých ústavů. Jde o omezení, které se v řadě států již zavedlo, například na Slovensku zrušili kojenecké ústavy před čtrnácti lety. Je nezpochybnitelné a řada výzkumů to potvrzuje, že ústavní péče dětem prokazatelně škodí. I přesto se zdá, že to kvůli předvolebnímu boji, který je před říjnovými volbami ve Sněmovně již patrný, neprojde. Nutno dodat, že dětí do tří let věku je nyní umístěno v kojeneckých ústavech celkem 228. Úplné zrušení kojeneckých ústavů by neplatilo hned, ale nejdříve od roku 2024.

Naší akcí chceme zároveň upozornit, že český stát nedostatečně řeší otázku pěstounů (konkrétně jejich platové podmínky a systematickou podporu při jejich práci náhradních rodičů). Pěstouni jsou ideálním řešením pro děti, o něž se jejich biologická rodina nemůže (třeba jen dočasně) postarat.

Organizátoři happeningu jsou obyvatelé Malé Strany. Záleží nám na osudu dětí, které neměly takové štěstí jako většina z nás: Marek Jasanský Barbora Postránecká

Kateřina Slunečková Lenka Hegerová Ferdinand Hrdlička

Akci podporují: Dobrý start Díky pěstounství Vteřina poté Aliance náhradních rodin ČR LUMOS 8000 důvodů Komunitní centrum Kampa Síť pro rodinu Profesní sdružení přechodných pěstounů Sirius Asociace Dítě a Rodina Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Za logo děkujeme: Tereza Dušková Dotlačilová Zobrazovat míňTip:

Míchejte různé styly. Zvolte si jeden styl rozvržení pro hlavní stránku blogu a jiný styl pro stránky s kategoriemi. Styly rozvržení můžete kdykoliv změnit, dokonce i poté, co blog zveřejníte.


Zde je návod jak to udělat:

  1. Přejděte na Nastavení > Kategorie

  2. Klikněte na ikonu s třemi tečkami

  3. Klikněte na Upravit3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page